İNVERTÖR ÇEŞİTLERİ

Enerjinize Çözüm Mü Arıyorsunuz?

Dilerseniz ihtiyacınıza uygun teklif hazırlayalım,
Dilerseniz online mağazamızdan siz sipariş verin.

Solar invertörler, güneş enerjisi sisteminin önemli bir parçasıdır. Güneş panelleriniz tarafından üretilen doğru akım (DC) elektriğini, alternatif akım (AC) elektriğine dönüştürmede kilit rol oynarlar. Bu AC elektrik, elektrikli aletlerinize güç veren ve elektrik şebekesi tarafından sağlanan elektrik türüyle eşleşen şeydir. Daha basit bir ifadeyle, solar invertörü bir çevirmen olarak düşünün. Güneş panelleri, ev aletlerinizin anlayamadığı yabancı bir dil gibi olan DC elektrik üretir. İnvertör bu DC elektriği, cihazlarınızın anlayabileceği ve kullanabileceği ortak dil olan AC elektriğe çevirir.

Üç ana tip solar invertör vardır:

  • Dizi invertörler: En yaygın invertör türüdür. Bir dizi güneş panelini (dizi olarak adlandırılır) tek bir invertöre bağlarlar. Dizi invertörler çoğu konut tipi güneş enerjisi sistemi için iyi bir seçenektir.
  • Mikro invertörler: Her bir güneş paneline bağlanır. Bu, her bir panelin bağımsız olarak çalıştığı anlamına gelir ve bu, bir panelin gölgeli olması gibi bazı durumlarda faydalı olabilir.
  • Güç optimizatörleri: Mikro invertörlere benzer, ancak DC elektriği AC elektriğe dönüştürmezler. Bunun yerine, merkezi bir dizi invertöre gönderilmeden önce her bir güneş panelinin DC güç çıkışını optimize ederler. Güç optimizatörleri bir güneş enerjisi sisteminin verimliliğini artırmaya yardımcı olurlar.
Bir solar invertör seçerken güneş enerjisi sisteminizin boyutunu, bütçenizi ve özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Sisteminiz için en iyi invertör tipini belirlemek için firmamıza form göndererek ücretsiz danışabilirsiniz.

Solar İnvertör Ne Yapar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, PV invertörler güneş enerjisi sisteminin beyni olarak kabul edilir. Yani solar invertörler olmadan tüm sistem çalışamaz. Aşağıda güneş enerjisi invertörleri için birkaç temel iş görevi bulunmaktadır.
  1. Doğru Akımı Alternatif Akıma Dönüştürür

Bu, evlerde ve ticari yapılarınızda kullanılabilecek gücün üretilmesine yardımcı olan bir güneş paneli invertörünün temel işlevidir.
  1. Güç Çıkışını En Üst Düzeye Çıkarır

Güneş enerjisi invertörleri, modüllerin çalışabileceği maksimum gücü keşfetmek için güneş panelinin voltajını sürekli olarak takip eder. Modüllerin kalitesi düşerse veya çevresel faktörlerden dolayı gölgelenme meydana gelirse, invertörler istemeden dizinin yanlış tepe noktasını belirleyebilir. Bu, sistemin genel enerji üretimini azaltır. Bunu engellemek için doğru fizibilite yaptırmanızı önermekteyiz.
  1. Izgarayla Arayüz

Yeni akıllı invertörler, şebekeyle tek yönlü iletişimden iki yönlü iletişime geçerek şebeke destekleme işlevine yardımcı olmaktadır. Akıllı invertörler gelişmiş yazılımları sayesinde iletişim, frekans, gerilim ve kontrollerle ilgili şebekeyi destekleyen bazı fonksiyonları yerine getirebilmektedir. Bu şebeke yardımı işlevlerinden biri, voltaj değişimi gibi minimum düzeydeki bozulmaları atlatabilme yeteneğidir. Akıllı bir invertör, voltaj değişikliği durumunda bekleme moduna geçerek, rahatsızlığın ne kadar süreyle meydana geldiğini değerlendirir ve sorunun devam etmesi halinde kendini kapatır.
  1. Enerji Üretimi Raporu

Solar invertörler, solar sisteminizin güç çıkışını takip etmenize yardımcı olur. En yeni invertörler Wi-Fi, donanım Ethernet veya Bluetooth üzerinden iletişim yetenekleriyle birlikte gelir. Teknolojileri sayesinde, invertörlerden gelen hata kodlarını, güç azaltma verilerini ve teşhisleri özel akıllı telefon uygulamasında veya bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz.
  1. Güvenli Sistem Çalışmasını Sağlar

Malzemenin deforme olması ve sistemin eskimesi nedeniyle mümkün olan bir elektrik arkı durumunda solar invertörlerin kapatılması gerekir. İnvertörler bu arkları tespit edecek şekilde programlanmıştır. İnvertörler, sistemin güvenli çalışmasını sağlayacak en iyi performans gösterirler.

Hap Bilgi

Her evin ve işletmenin farklı güneş enerjisi ihtiyaçları vardır. Hangi solar invertöre ihtiyacınız olduğunu belirlemenin iyi bir yolu, normalde ihtiyaç duyacağınız enerji miktarını hesaplamaktır. Kaliteli bir CHINT güneş paneli invertörüyle, güçle yapabileceklerinizin neredeyse sınırı yoktur. Danışmanız veya bir satın alma işlemi yapmanız gerekiyorsa her zaman profesyonel yardım almanız önerilir.